haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Demeçler

20.5.2021

TÜSİAD Başkanı Kaslowski'den Önemli Açıklamalar

"Gümrük Birliği'ni ekonomik beka meselesi olarak görüyoruz. AB, yeni sanayi strateji güncellemesini yakın ortaklarıyla yürütüyor. Türkiye’nin öne çıkması için Gümrük Birliği’nin güncellenmesi başta olmak üzere el birliğiyle hareket edilmesi gereğine inanıyoruz. AB’nin imzaladığı her yeni ticaret anlaşmasıyla AB pazarı için göreli avantajımızı kaybediyoruz"...

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, 1. Uluslararası Gümrük ve Ticaret Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Gümrük Birliği'nin güncellenmesine ilişkin ulusal eylem planı hazırlanması çağrısında bulundu.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakereleri 2015-2016 döneminde başlasaydı, şu ana kadar tamamlanmış olabileceğine işaret eden ve Gümrük Birliği'ni ekonomik beka meselesi olarak gördüklerini ifade eden Kaslowski, böylelikle salgın dönemine daha rekabetçi, öngörülebilir ve yatırım cazibesi yüksek bir ülke olarak girilebileceğini, AB ve Türkiye kaynaklı sebeplerle bu fırsatın kullanılamadığını bildirdi. 

“Ulusalda kamu-özel sektör işbirliğini pekiştiren ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi özelinde kapsam ve müktesebat uyumunu da içeren alt başlıkları ortak değerlendirmeye tabii tutabileceğimiz bir yapının oluşturulmasının bu süreçlere değerli katkı sağlayabileceğine inanıyoruz" diyen Kaslowski, AB’nin açık stratejik özerkliğinin pekiştirilmesi ve ikiz dönüşümün sürdürülebilir ekonomik büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanması için oluşturduğu yeni sanayi strateji güncellenmesini, yakın ortaklarıyla birlikte yürütme iradesini ortaya koyduğunu söyledi. 

Kaslowski, "AB’nin tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi konusunda yakın müttefikleriyle güç ve kaynak birleştirmesinde ABD'nin yanı sıra genişleme ve komşuluk politikası ülkeleri adres olarak gösteriliyor. Dönüşümde coğrafi yakınlık avantajının tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi ve kısaltılması süreçlerinde somut fırsata dönüştürülmesi kural ve standartlar sisteminde yakınlığa bağlı. Türkiye’nin bu sistem içinde öne çıkması için Gümrük Birliği’nin güncellenmesi başta olmak üzere el birliğiyle hareket edilmesi gereğine inanıyoruz. Sanayi standartları, küresel ticaret dengeleri, çevresel ve dijital kurallar bağlamında AB ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin mevcut çerçevede ilerlemesi imkansız hale geliyor. AB’nin imzaladığı her yeni ticaret anlaşmasıyla AB pazarı için göreli avantajımızı kaybediyoruz" dedi. 

Yıllık Rapor