haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Yurtdışı Haberler   Şirket Haberleri   Doğalgaz

30.12.2019

Tekfen İnşaat Rusya'da Doğalgaz Boru Hattı Yapımı İçin 310 Milyon Dolar'lık Sözleşme İmzaladı

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz: “Tekfen İnşaat olarak, bugüne kadar kavurucu çöllerden, karlı dağlara kadar oldukça farklı ve birbirinden zorlu coğrafyalarda 6 bin kilometreden fazla boru hattı inşa ettik. Şimdi bu yetkinliğimizi, uzun aradan sonra ilk kez proje aldığımız Rusya’da kullanmak, bize heyecan veriyor."

Türkiye'nin yurtdışı müteahhitlikte önde gelen şirketlerinden biri olan Tekfen İnşaat, Rusya'da 310 milyon Dolar tutarında yeni bir doğalgaz boru hattı yapım sözleşmesi kazandı.

Şirket'ten yapılan açıklamaya göre, Tekfen İnşaat, Rusya’da yerleşik iştiraki olan Rusfen ile birlikte, Kharampurneftegaz LLC firması ile Batı Sibirya’daki Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde 90 kilometre uzunluğunda doğalgaz boru hattı inşaat ve montaj işleri için sözleşme imzaladı.

Boru hattı yapımına 1 Şubat'ta başlanacak, 16 ayda hattın tamamlanması hedefleniyor: 

Ural Federal Bölgesi’nde bulunan ve Rosneft ile BP’nin ortak şirketi Kharampurneftegaz tarafından işletilen Kharampur Gaz Sahası ile Gazprom Ana Boru hattı arasında inşa edilecek Gaz Nakil Boru Hattının ilk 90 kilometrelik kısmını kapsayan projenin sözleşme bedeli, 19,5 milyar Ruble, yaklaşık 311 milyon ABD Doları’dır. Sözleşme konusu iş, 1 Şubat 2020 tarihinde başlayacak olup, 48 inch çapında olacak boru hattının 16 ayda tamamlanması hedefleniyor. Projede %30’u Türk olmak üzere, toplam 800 kişi istihdam edilecektir.

Zorlu coğrafi ve arktik iklim şartlarına sahip Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde, Rusya’nın doğalgaz üretiminin yaklaşık %90’ı, petrol üretiminin ise %14’ü gerçekleştiriliyor.

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz:

Yeni proje ile ilgili değerlendirmede bulunan Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, “Tekfen İnşaat olarak, bugüne kadar kavurucu çöllerden, karlı dağlara kadar oldukça farklı ve birbirinden zorlu coğrafyalarda 6 bin kilometreden fazla boru hattı inşa ettik. Şimdi bu yetkinliğimizi, uzun aradan sonra ilk kez proje aldığımız Rusya’da kullanmak, bize heyecan veriyor. Bu projeyi başarıyla tamamlamamızın, enerji kaynağı olarak Rusya’nın kalbi sayılan bu bölgede, yeni kurulan Rusfen şirketimize ve dolayısıyla Tekfen’e yeni iş imkânlarının önünü açmasını umuyorum. 2019 yılının son günlerinde imzaladığımız bu yeni kontrat ve eşzamanlı olarak Katar’da ön elemesini geçtiğimiz iki önemli ihalenin haberi, 2020 yılına umutla bakmamızda önemli gelişmelerdir.”

Yıllık Rapor