haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Krediler   Genel

14.12.2017

Dünya Bankası'ndan İklim Zirvesi'nde Önemli Açıklamalar

Dünya Bankası, iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla 2019 yılından itibaren petrol ve doğalgaz projelerini finanse etmeye son vereceğini duyurdu...

Dünya Bankası, iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla 2019 yılından itibaren petrol ve doğalgaz projelerini finanse etmeye son vereceğini duyurdu. 

İngiliz Telegraph Gazetesi'nin haberine göre, Dünya Bankası'nın yanı sıra üç kurumu daha kapsayan Dünya Bankası Grubu, açıklamayı Paris'te düzenlenen İklim Zirvesi'nde yaptı. Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, "İklim değişikliği her geçen gün dünya için daha acil bir ekonomik, sosyal ve varoluşsal tehdide dönüşüyor" dedi.

Paris Anlaşması'na taraf olan ülkelerin anlaşmanın taahhütlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak amacıyla alınan karar, gelişmekte olan ülkelerde enerji kaynaklarının aranmasını teşvik eden Dünya Bankası Grubu politikalarında önemli bir değişime işaret ettiği kaydedildi. Ancak bu kararın, gelişmekte olan ülkelerde petrol ve doğalgaz aramalarının yönetimi konusunda sorunlara yol açabileceğinden endişe ediliyor.

Projelerin yoksul kesime yönelik olması durumunda finansman sağlanacak:

Dünya Bankası'nın bugüne kadar doğalgaz ve petrol aramaları için özel sektöre sağladığı finansman 961 milyon Doları buluyor. Dünya Bankası Grubu'nun elindeki toplam 280 milyar Dolar'lık fonun yüzde 2'si, petrol ve doğalgaz aramaları için ayrılmış durumda. Dünya Bankası Grubu'nun 2016'da petrol ve doğalgaz çalışmaları için destek verdiği ülkeler arasında Kenya ve Arjantin bulunuyor. Kurum Kenya'daki Afrika Petrol Şirketi'nin petrol aramalarına 50 milyon Dolar, Arjantin'de petrol arama çalışması yürüten Pan American enerji şirketine de 120 milyon Dolar finansman sağlamıştı.

Kararın gelişmekte olan ülkelerin enerji ihtiyacına yönelik politikalarını olumsuz etkileme ihtimaline karşın, Dünya Bankası Paris Anlaşması şartlarıyla uyumlu olması ve yoksul kesime yönelik olması durumunda finansmanın söz konusu ülkelerle sınırlı olmak üzere sürdürülebileceğine de dikkat çekildi. 

Yıllık Rapor