haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Yurtdışı Haberler   Şirket Haberleri

28.7.2017

Limak Rusya'da Otoyol Projesine Ortak Oldu

Limak, Rusya'nın Ufa şehrinde inşaat değeri 570 milyon Dolar olan otoyol projesi için kurulan Bashkir Concession Company (BCC) şirketine ortak oldu ve işin müteahhitliğini üstlendi. Projenin yapım süresi 4 yıl, işletme süresi 25 yıl olacak...

Türkiye'nin yurtdışı müteahhitlikte önde gelen şirketlerinden Limak Grubu, Rusya'da bir otoyol projesine ortak oldu ve projenin müteahhitliğini üstlendi.

Şirketten yapılan açıklamada, Limak'ın,  Rusya'nın Ufa şehrinde inşaat değeri 570 milyon Dolar olan otoyol projesi için kurulan Bashkir Concession Company (BCC) şirketine Rus şirketi VTB Capital ile ortak olduğu, aynı zamanda işin müteahhitliğini de üstlendiği bildirildi.

Otoyol inşaatının 4 yıl sürmesi hedeflenirken işletme süresi ise 25 yıl olacak. 12,5 kilometrelik otoyol projesi, 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere toplam 4 şeritten oluşacak. Projenin içinde bin 250 metrelik bir tünel ve toplam uzunluğu 2 bin 600 metreyi bulan köprüler ve viyadükler bulunuyor. Kapasitesi 22 bin 700 araç/gün olacak yol, Ufa şehrini doğu yönünden otobana bağlayacak. 
Limak, yolun yapımını Rusya'da halihazırda Rostov Havalimanı'nda ortak olduğu Marashstroy firması ile birlikte gerçekleştirecek.

Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, "Bu yatırım, kamu-özel yatırım projesi olması açısından da Rusya’da uzun vadede kalıcı olduğumuzun bir göstergesidir":

Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, açıklamasında, "Bu projeyi 4 yılda tamamlayacağız. Proje, mühendislik açısından oldukça ilgi çekici bir proje" dedi. Projenin, Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden sonra Türk müteahhitlik şirketleri tarafından yapılacak en büyük iş olduğunu belirten Bacaksız, "Bu projenin hem yatırımının hem de işletmesinin şirketimize verilmesinin iki ülke ilişkilerini daha da güçlendireceğine inanıyoruz. Gittiğimiz coğrafyalarda kalıcı olmayı hedefleyen bir firmayız. Bu yatırım, kamu-özel yatırım projesi olması açısından da Rusya’da uzun vadede kalıcı olduğumuzun bir göstergesidir"  dedi. 

 

Yıllık Rapor